Kontext
Národná rada SR prijala zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania.
Kvalita sa stáva verejným záujmom. Zákonom bol zriadená aj Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo, ktorá má v celom systém poskytovať vysokým školám externé hodnotenie kvality. Súčasne má rozhodovať o udelení či neudelení akreditácií, teda oprávnení vysokých škôl vykonávať svoju hlavnú činnosť v konkrétnej oblasti.
Slovenská republika v ostatných dekádach trpí na migráciu mladých ľudí do zahraničia za štúdiami a to napriek tomu, že na Slovensku sa počet vysokých škôl výrazne rozrástol. Na jednej strane Slovensko dosiahlo vysoký podiel vysokoškolsky vzdelávaných mladých ľudí v populácií, na druhej strane podiel mladých odchádzajúcich z krajiny za štúdiami v zahraničí je rekordne vysoký v celoeurópskom kontexte. Zjavne reputácia slovenských vysokých škôl ťahá za kratší koniec.
Odliv mladých ľudí v kombinácií s extrémnym demografickým poklesom je veľmi zlá správa pre budúcnosť Slovenska, najmä pre zabezpečenie sociálneho a ekonomického zmieru a súdržnosti krajiny už v najbližších dekádach. Výrazné zlepšenie vnímania kvality slovenských vysokých škôl je preto kriticky dôležité pre Slovensko a musí sa stať spoločensko-politickou top prioritou.
Téma kvality sa na stránkach médií objavuje dlhodobo, zväčša však vždy len z určitého zorného uhla. Každý pohľad je iný a vo výsledku rezonuje len to, čo sa objavuje najčastejšie - kritika. Výsledkom je pocit celkovej nekvality, náchylnosť k rezignácii. Je však slovenské vysoké
školstvo naozaj len nekvalitné? Ako vlastne vnímame kvalitu? Ako si predstavujeme kvalitné vysokoškolské vzdelávanie?
Cieľom konferencie je pokúsiť sa explicitne artikulovať vnímanie kvality z rôznych uhlov pohľadu. Panelisti sa budú vyjadrovať k témam uvedeným nižšie a diskutovať s priamymi účastníkmi
konferencie.